Εκλογή του Προέδρου της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας
![Ο τέως και επανεκλεγείς Πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας δρ. Φρανκ-Βάλτερ Στάινμάιερ (Dr Frank-Walter Steinmeier) δέχεται συγχαρητήρια για την εκλογή του. Ο τέως και επανεκλεγείς Πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας δρ. Φρανκ-Βάλτερ Στάινμάιερ (Dr Frank-Walter Steinmeier) δέχεται συγχαρητήρια για την εκλογή του.](https://www.bundestag.de/resource/blob/451030/23aeaa0485a3e37bcf167e1a25adc481/Image16x9_big.png)
Ο τέως και επανεκλεγείς Πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας δρ. Φρανκ-Βάλτερ Στάινμάιερ (Dr Frank-Walter Steinmeier) δέχεται συγχαρητήρια για την εκλογή του. (© DBT / photothek)
Η Ομοσπονδιακή Συνέλευση είναι η μεγαλύτερη κοινοβουλευτική συνέλευση της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας. Μόνη της αρμοδιότητα είναι η εκλογή του Προέδρου της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας. Κατά κανόνα η συνέλευση συνέρχεται μία φορά την πενταετία. Συγκροτείται από όλους τους ομοσπονδιακούς βουλευτές και από ίσο αριθμό μελών που έχουν εκλεγεί από τις Αντιπροσωπείες των Ομόσπονδων Κρατιδίων. Η εκλογή του Προέδρου της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας είναι μυστική και διεξάγεται χωρίς να έχει προηγηθεί συζήτηση.